Uobičajena je zabluda da je coaching isto što i terapija, no zapravo potpuno je drugačiji. Terapija namjerava pomoći ljudima da se oporave od emocionalnih ili drugih psiholoških poremećaja kao što su depresija ili anksioznost. Coaching, s druge strane, ima za cilj pomoći pojedinacu postići osobne ili poslovne ciljeve kao što je gubitak težine, poboljšana ravnoteža između posla i života, smanjenje stresa i “povećanje” sreće i uspjeha i mnogo drugog…
E sada, možda se pitate, možemo li se graditi i razvijati ako imamo određene poteškoće/poremećaje vezane uz prošlost, a da toga nismo ni svijesni?
Odgovor na to pitanje vrlo je jednostavan. Već prilikom nekoliko susreta sa coachem jasno ćete znati da li su stvari komplicirane do te mjere da trebate uključiti terapeuta ili ih možete riješiti samo uz pomoć coacha…Treba također priznati da razlika između nekih vrsta terapije i coachinga nije uvijek jasna. Mnogi terapeuti su “coachevi” u svojim orijentacijama i zapravo dijele tlo i zajedničku temu sa coachingom.
Coaching je uglavnom vezan uz:
- Razvijanje vizije i svrhe života, u poslu, privatno ili oboje – saznati gdje ste i gdje želite biti
- Suočavanje sa sadašnjom situacijom i planiranje budućnosti – stvoriti vlastitu kartu i plan za budućnost
- Postavljanje i postizanje značajnih ciljeva – postavljanje ciljeva koji vas uzbuđuju i podižu vašu izvedbu
- Izvođenje na višim razinama – rad na višim razinama s većom jasnoćom i namjerom
- Stvaranje rješenja zajedno (coach i klijent) – suradnja sa svojim coachem
- Važnost coacha – stalno praćenje i mjerenje napretka
- Razvijanje bolje komunikacije, samopouzdanja i samopoštovanja
- Coaching se može održavati preko telefona ili Skypea
Terapija se uglavnom odnosi na:
- Suočavanje s prošlim pitanjima i traumama
- Učenje kako otpustiti prošlost
- Usredotočuje se na postizanje emocionalne ravnoteže i razumijevanja
- Dobivanje rješenja od terapeuta
- Terapije se održavaju osobno
- Bavi se kriznim situacijama
Kada ljudi počnu razvijati interes za osobni razvoj, uglavnom se temelji na potrebi za promjenom. Ta promjena je obično ona u kojoj pojedinci razumiju da postoje stvari u životu - koje su postale neodržive i trebaju se promijeniti ili imaju više potencijala koji treba biti razvijen.
@tihanafulir. Tweet
Oba pristupa imaju potencijal za davanje ogromne vrijednosti u vaš život. Osobno, ali i iz priloženog, mišljenja sam da je jedna od razlika između tih dviju tehnika u tome što se coaching bavi sadašnjosti i usredotočuje se na kretanje naprijed s jasnoćom, svrhom i namjerom, dok se terapija bavi rješavanjem prošlosti.
S druge strane, pregledavajući neke od razlika i sličnosti, postoji nekoliko vrlo važnih pitanja koja zahtijevaju od klijenta i stručnjaka da ga dodatno pojašnjavaju. Često razlika između dviju modaliteta počiva više na “stajalištima” dviju zanimanja nego u korištenim tehnikama. No zapravo glavna razlika je da je coaching orijentiran prema riješenju, dok je terapija orjenitana prema problemu. Neki kažu da je to vrlo slična stvar drugačijeg pristupa. No nije li ipak sve u pristupu?